Poznaj główne źródła finansowania przedsiębiorstw

Poznaj główne źródła finansowania przedsiębiorstw

Zakładanie firmy to poważne przedsięwzięcie. Niezależnie od tego, czy planujesz prowadzić tylko jednoosobową działalność gospodarczą, czy zakładać spółkę, której celem będzie pojawienie się na giełdzie, w swoich planach musisz znaleźć miejsce na ustalenie metody finansowania. Obecnie różnorodność dostępnych sposobów finansowania jest duża. Można wymienić kilka, a nawet kilkanaście możliwości, jak możesz otrzymać pieniądze na rozwój swojej firmy. Dziś jednak skupimy się tylko na najważniejszych z nich, które w większości przypadków będą także najbardziej opłacalnymi rozwiązaniami. Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Zgłoś się do kancelarii Koralewska & Migdał – jedną z naszych specjalności jest prawo gospodarcze i kompleksowa pomoc przedsiębiorcom. 

Zalety i wady poszczególnych form finansowania

Decydując się na finansowanie przedsiębiorstwa ze środków własnych, podtrzymujemy swoją niezależność i nie dopuszczamy do ingerencji obcych osób lub instytucji w kierunek rozwoju firmy. Minusem jest jednak to, że zgromadzenie znaczących środków bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Oczywiście, jeżeli nie planujesz otwierania dużej firmy, tylko lokalny biznes, który zastąpi twoją dotychczasową pracę, to finansowanie własne może okazać się wystarczające. Jeśli jednak planujesz założenie działalności, która będzie operować w większym regionie, całym kraju lub nawet międzynarodowo, to koniecznością może być sięgnięcie po zewnętrzne źródła finansowania. Jest to szansa na uzyskanie znacznie większych środków. Zarówno od banków, jak i innych źródeł. Firmy, które nie są na rynku zbyt długo, mogą liczyć na kilkusettysięczne zastrzyki kapitału.

Minusem jest jednak to, że w pewien sposób ograniczamy własną niezależność oraz jesteśmy zmuszeni do prowadzenia dokładnej dokumentacji wydatków i trzymania się ściśle ustalonych planów. Poza tym, w momencie, gdy prowadzone przez nas biznesowe posunięcia okażą się nieskuteczne, możemy wpaść w poważne finansowe kłopoty. Przejdźmy jednak do bardziej szczegółowego omówienia najpopularniejszych form finansowania.

 

Kapitał własny

Oczywiście najlepszą formą inwestowania w rozwój własnej firmy jest kapitał własny. Mamy wtedy możliwość zarządzania własnymi środkami bez żadnych zobowiązań wobec wspólników oraz innych instytucji. Form na zdobycie kapitału własnego, który pomoże w rozwoju firmy, jest wiele. Może on pochodzić z oszczędności zgromadzonych podczas pracy na etacie lub zagranicznego wyjazdu na zarobek. Minusem polegania na tej formie finansowania są jednak ograniczone możliwości, ponieważ jeżeli nie dysponujemy naprawdę dużymi środkami, to zgromadzone samodzielnie pieniądze mogą wystarczyć tylko do pewnego momentu.

 

Pomoc od rodziny, znajomych oraz wspólników

Inną bardzo popularną formą finansowania nowych przedsiębiorstw są pożyczki lub darowizny pochodzące od członków rodziny, przyjaciół lub zakładanie spółki ze wspólnikiem. Jest to dobry sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, które pomogą rozkręcić biznes, szczególnie na początku, gdy otrzymanie kredytu może być bardzo trudne. Minusem jest jednak to, że w przypadku braku odniesienia sukcesu, możemy narazić się na niepochlebne opinie członków rodziny oraz naciski odnośnie spłaty należności.

 

Dotacje

Dotacje, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, są jednym z najpopularniejszych i najlepszych sposobów na otrzymanie dodatkowego kapitału na rozwój małej lub średniej firmy. Mogą one pochodzić z wyżej wspomnianych funduszy europejskich lub bezpośrednio od strony Państwa. Dotacja to świadczenie nieodpłatne. Oznacza to, że nie ma konieczności jej spłacania. Zdarza się jednak, że jest ona opodatkowana jak przychód. Warto rozważyć taką opcję, jeżeli twoje plany spełniają wymagania.

 

Kredyt

Pożyczki i kredyty bankowe to również jeden z najpowszechniej stosowanych sposobów na finansowanie firmy. Czy dobry? Zdecydowanie tak, jednak wiele firm, szczególnie tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku, nie mają dużych szans na ich otrzymanie. Przede wszystkim zależy to od zdolności kredytowej, która obliczana jest indywidualnie. Wpływ na nią mają takie czynniki jak: dochody, historia spłaty zobowiązań, historia kredytowa w BIK oraz rodzaj kredytu, o który się ubiegamy. Warto jednak zaznaczyć, że już po roku działalności i zastosowaniu pewnych sposobów prawnych można uzyskać całkiem dużą zdolność kredytową i środki na finansowanie dalszego rozwoju firmy.