Sprawy spadkowe – co musisz o nich wiedzieć?

Sprawy spadkowe – co musisz o nich wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie, jednak jest ono ściśle związane z przeprowadzaniem spraw spadkowych. Zajmują się tym doświadczeni prawnicy, którzy znają się na prawie spadkowym i są w stanie pomóc klientom oczekującym praktycznych wskazówek. Zaniedbanie sprawy spadkowej może w przyszłości skutkować powstaniem wielu problemów, np. ze sprzedażą mieszkania. Lepiej zająć się tym odpowiednio wcześnie i mieć świadomość tego, że zrobiło się wszystko, co należy, aby zadbać o odpowiedni podział spadku pomiędzy zainteresowane i uprawnione osoby.

 

Jak wygląda początek spraw spadkowych?

Początek spraw spadkowych w każdym przypadku wygląda tak samo – mowa tu o stwierdzeniu nabycia spadku. Sąd wydaje specjalne postanowienia, na podstawie których spadek trafia do danych osób, takich którym się on należy. Takie postanowienie sprawia, że spadkobierca może realizować poszczególne czynności prawne, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Będzie mógł zrobić to całkowicie legalnie, jako prawny spadkobierca, nie musząc się po drodze niczego obawiać.

W trakcie spraw spadkowych należy sporządzić odpowiednie wnioski o stwierdzenie nabycia spadku. W związku z tym warto mieć u boku dobrego adwokata, który będzie mógł posłużyć radą. Wniosek musi być złożony w sądzie przez zainteresowanych spadkobierców i musi znaleźć się w nim kilka podstawowych informacji, takich jak:

  • dane na temat zmarłego,
  • wiadomości na temat pozostawionego testamentu,
  • wyszczególnienie wszystkich potencjalnych spadkobierców.

W sądzie będzie musiał zjawić się przynajmniej jeden potencjalny spadkobierca, wtedy odbędzie się specjalne posiedzenie, podczas którego zapadną ostateczne decyzje. Przed rozpoczęciem sprawy trzeba oczywiście zdecydować czy przyjmuje się spadek, czy też może jednak chce się go odrzucić. Jeśli ma się jakieś podejrzenia, że w spadku mogą pojawić się zadłużenia, wtedy też lepiej zdecydować o jego odrzuceniu. Tym samym można uniknąć wielu potencjalnych kłopotów. Warto porozumieć się w tej kwestii z doświadczonym adwokatem, który szczegółowo wyjaśni sytuację.

 

Podział spadku i koszty spraw spadkowych

Po przeprowadzeniu wszelkich czynności związanych z formalnościami następuje oficjalny podział spadku, np. na podstawie pozostawionego testamentu. To bardzo ważne, ponieważ podział będzie opierał się na przekazaniu ewentualnego majątku oraz dóbr osobistych wszystkim spadkobiercom. Sąd musi znać adresy zamieszkania danych osób, więc we wnioskach należy je umieścić. Dzięki temu sprawy spadkowe nie będą ciągnęły się miesiącami, a zostaną zakończone praktycznie od ręki.

Jeśli spadkobiercy porozumieją się między sobą i załatwią wszystko polubownie, wtedy za sprawę spadkową zapłaci się jedynie około 300 złotych. Brak porozumienia oznacza zdecydowanie większe wydatki – nawet do kwoty rzędu 1000 złotych. Należy mieć to na uwadze i postarać się ustalić wszystkie fakty z resztą spadkobierców. Oczywiście sprawy spadkowe nie muszą odbywać się przed sądem. Można załatwić to na podstawie tzw. ugody pozasądowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu oszczędza się naprawdę sporo czasu.

Spadkodawca w testamencie może wyszczególnić, co dana osoba może po nim odziedziczyć, a więc np. mieszkanie, działkę, pieniądze lub dobra materialne. Takich zapisów należy bezwzględnie przestrzegać, więc dokładnie trzeba zapoznać się z testamentem, aby wiedzieć, co się odziedziczyło, a co dostaną inne osoby. Warto jednak mieć na uwadze, że odziedziczyć można również długi, dlatego też mając pewność, że spadkodawca nie prowadził zbyt rozsądnego życia w sferze finansowej, lepiej odpowiednio wcześnie zrzec się spadku. Dzięki temu będzie można potem żyć spokojnie i nie musieć spłacać długów po spadkodawcach. Oczywiście większość osób liczy na to, że dostanie duży majątek, jednak nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością. Warto więc realnie ocenić sytuację i podejść do sprawy z należytą rozwagą, słuchając porad swojego adwokata.